Facebook

Bobini

Bobini baby

Bobini vegan

MENU

O wyższości ołówka nad klawiaturą.

kids-1093758_1920W co się bawić z przedszkolakiem? Pytanie wydaje się ponadczasowe, jednak odpowiedź na nie zmieniła się wraz z rozwojem techniki. Najnowsze jej osiągnięcia mogą służyć zarówno rozrywce, jak i edukacji. Pamiętajmy jednak, jak ważna jest u dzieci sprawność manualna i łaskawym okiem spójrzmy na zabawy, które mogą pomóc ją rozwinąć.

Dawniej ulubionym zajęciem dzieci było pomaganie rodzicom w pracach domowych. W kuchni ugniatały z mamą ciasto, przesypywały mąkę, formowały obwarzanki, a upieczone nawlekały na nitkę. Bawiły się wycinankami, kolorowały, lepiły z gliny, plasteliny. Potem pojawiły się bierki, klocki, puzzle. Tymczasem dziś większość rodziców przyznaje, że dzieci najchętniej spędzają czas przy komputerze, mają też do dyspozycji tablet, uznawany z świetną zabawkę edukacyjną.human-767256_1920

Pułapka nowoczesności
Nie neguję wartości edukacyjnych programów komputerowych dla dzieci, zachęcam jednak rodziców do zachowania zdrowego rozsądku, umiarkowania i wyobraźni w dozowaniu swoim pociechom radości wirtualnego świata.
Aby zasygnalizować problem, opiszę jedną z zabaw na tablecie, którą uwielbia moja czteroletnia sąsiadka – pieczenie wirtualnych ciasteczek. Przepis na ciasteczka? – proszę bardzo. Należy tylko przesuwać palcem po ekranie tabletu, biorąc torebki z produktami, wsypać je do miski, mieszać, na koniec potrząsa się tabletem i na ekranie ukazują się pięknie upieczone ciasteczka. Może to i zabawne, ale pozwolę sobie zacytować w tym miejscu fragment wypowiedzi profesor Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej: „Jeżeli dziecko przez godzinę i dłużej dziennie doświadcza swoich nadzwyczajnych możliwości sprawczych, przesuwając opuszkami palców po ekranie tabletu, czy zechce mozolić się przy wykonywaniu czegokolwiek sensownego w realnym świecie?”.

baby-84626_1920Nawet najbardziej biegłe posługiwanie się klawiaturą i myszką nie usprawnia rączek dziecka ani nie przygotowuje ich do podjęcia trudu nauki pisania. Dzieje się tak dlatego, że ręka na myszce porusza się zupełnie inaczej niż w czasie pisania w zeszycie.

Czego się Jaś nie nauczy…
Mogę stwierdzić, na podstawie osobistych obserwacji, że z roku na rok coraz więcej przedszkolaków nie radzi sobie z prawidłowym trzymaniem kredki, nie mówiąc o umiejętności cięcia nożyczkami. Gotowość do podjęcia nauki pisania uwarunkowana jest m.in. dobrze rozwiniętą sprawnością manualną. Jeżeli dziecko nie osiągnie jej w wieku przedszkolnym, ma właściwie zagwarantowane problemy z nauką pisania. Nie będzie w stanie odwzorowywać liter, trzymać się w liniaturze ani stawiać drobnych znaków.

Ćwiczenia rozwijające sprawność manualną dzielimy na:
Ćwiczenia rozmachowe: zamalowywanie farbami dużych płaszczyzn dużym pędzlem w różnych kierunkach; malowanie dużych form kolistych, falistych, szlaków; pogrubianie konturów dużych form geometrycznych i dużych rysunków oraz malowanie palcami.
Ćwiczenia manualne: lepienie z plasteliny i innych mas plastycznych, nawlekanie koralików, wydzieranki, wycinanki, składanie papieru, tzw. origami.
Ćwiczenia graficzne: rysowanie wzorów po śladzie kropkowym, kopiowanie rysunków, rysowanie szlaczków, pisanie kształtów literopodobnych.

kids-978181_1920Lepiej zapobiegać…
Co zatem można zaproponować dziecku zamiast tabletu? Wybór zabaw rozwijających sprawność manualną jest naprawdę ogromny. Są to m.in. wszystkie działania, podczas których występują tzw. ruchy przedmiotowo-narzędziowe. Maluchy mają wtedy „pełne ręce roboty”, a w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu nieświadomie usprawniają swoje paluszki, ćwiczą wzrok, skupiają uwagę, planują, przewidują, współpracują, oceniają – i w dodatku mogą być dumne z efektów swojej pracy.
Na uwagę zasługują zatem wszystkie działania plastyczne, techniczne i konstrukcyjne – oczywiście te wykonywane na realnym materiale i w realnej rzeczywistości. Im wcześniej zachęcimy dziecko do działań plastycznych, tym bardziej zwiększymy jego szanse na ładny, czytelny charakter pisma. Aby jednak zostało to uwieńczone sukcesem, potrzeba dużo czasu, cierpliwości i pomysłów na ciekawe zajęcia.

logo_pzwl_rgb

Marta Baran, pedagog

NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych dla celów marketingowych, na otrzymywanie od GLOBAL COSMED GROUP S.A. informacji handlowych na warunkach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO). Oświadczam, że zapoznałem się z informacjami dotyczącymi przetwarzania przez Global Cosmed Group S. A. moich danych osobowych pod linkiem http://globalcosmed.eu/pl/rodo/
POLEĆ ZNAJOMEMU